fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Destinacione

5 destinacionet më të frekuentuara dimërore

Dimri po troket, dhe ndësa destinacionet e shumëkërkuara bregdetare gjatë stinës së verës duken si një mirazh i largët, pushuesit e po kthejnë vështrimin e tyre nga destinacione të tjera, më pak ekzotike, por ndoshta më përrallore. Atëherë, le ti hedhim një sy destinacioneve më të preferuara të vizitorëve gjatë stinës së dimrit:

5. Thethi

I vendosur në një prej vendeve më sugjestive të Alpeve Shqiptare, mes maleve imponues që rrethojnë një luginë të vogël, parku kombëtar i Thethit është një nga destinacionet e preferuara të vizitorëve gjatë stinës së dimrit. Bujtinat karakteristike, të ndërtuara sipas traditës lokale, ushqimi bio dhe peizazhi marramendës, e bëjnë unike eksperiencën e përjetuar në Theth.

4. Berati

Ndërkohë që destinacionet sezonale në bregdet boshatisen me mbarimin e verës, Berati i një mbi një dritareve, me lagjet dhe shtepitë e tij karakteristike, vizitohet gjatë 4 stinëve të vitit. Fundjavat në hotelet tradicional të Mangalemit ose Goricës, me pamjen përrallore që ofron ky qytet i shpallur trashëgimi botërore nga UNESCO, vizitat në muzeun Onufri dhe në Kala, shijimi i gatimeve tradicionale të zonës, e bejnë Beratin një destinacion të kërkuar edhe gjatë stinës së dimrit.

3. Tirana

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, njihet për gjallërinë dhe jetën frenetike. Gjatë stinës së dimrit, me kthimin e studentëve apo me përqëndrimin e aktiviteteve të gjithëfarlloji një kryeqytet, Tirana ofron mundësi të pafundme argëtimi, që nga jeta e natës në lokalet më trendy në bllok, e deri te aktivitetet e ndryshme kulturore dhe artistike.

2. Prizreni

Prizreni është një prej qyteteve shqiptar më mbresëlënës. I ndarë në mes prej lumit Lumbardh, degë e lumit Drin, me ndërtesat karakteristike që e rrethojnë, me shëtitoren e gjallëruar, me gatimet tradicionale të shijshme dhe me njerëzit e saj zemërbadhë, Prizreni është shdërruar në një prej destinacioneve më të preferuar, për vizitorë shqiptarë e të huaj. I vendosur në mes të qyteteve të mëdhenj si Tirana, Prishtina e Shkupi, si një nyje që i lidh të treja këto qytete, ashtu sikurse e beri në vitin 1878 me Lidhjen e Prizrenit. Një atraksion tjetër që tërheq vizitorët në Prizren është edhe Parku i Rugovës, me turizmin malor dhe sportet dimërore.

1. Korça

Korça e ka ngjitur veten në piedestalin e qyteteve apo destinacioneve më të preferuara dimërore. Vizitorë të moshave të ndryshme mbushin hotelet, lokalet dhe rrugët e qytetit gjatë fundjavave, aq sa nqs nuk ke prenotuar më parë, me shumë gjasa nuk do të gjesh vende të lira. Kjo si pasojë e shumllojshmërisë së oferës që ky qytet ka për vizitorët e saj; mbrëmjet në lokalet e pazarit të famshëm nën tingujt e serenatave, gastronominë e pasur me ushqime tradicionale, festat e shpeshta që qyteti organizon, atmosfera magjike e rrugicave në qytetin e vjetër që i kanë dhënë edhe emrin “Parisi i vogël”, dhe ndjesia se çdo gjë në këtë qytet është e bërë enkas për të ndier ngrohtësinë e shumëkërkuar gjatë netëve të dimrit.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...