fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Histori

Abedin Nepravishta, kryebashkiaku themelues i Tiranës moderne, u burgos deri në moshën 90 vjeçare

Abedin Nepravishta lindi në vitin 1889 në Kuç të Vlorës, në një familje me origjinë nga fshati Nepravishtë i Libohovës. Familja e tij ishte zhvendosur në Kuç sepse i ati punonte në cilësinë e nënprefektit në Nënprefekturën e Kurveleshit. Kreu studimet në Shkollën e Lartë të Administratës në Stamboll në vitet 1908–1912, në universitetin më elitar në Turqi.

Abedin Nepravishta është drejtori i parë i Bankës Kombëtare të Shqipërisë, në vitin 1925, e si i tillë është ndër themeluesit kryesorë të sistemit financiar të Shqipërisë. Ka mbajtur disa pozicione të larta në Administratën e Shtetit Shqiptar. Në vitet 1927–1929 ai do të emërohej prefekt i Prefekturës së Durrësit. Më pas, në vitet 1929–1931 do të emërohej prefekt në Prefekturën e Korçës.

Në vitet 1931–1933 ka kryer funksionin e perfektit në Prefekturën e Vlorës. Gjatë kësaj kohe Abedin Nepravishta kreu edhe funksionet e Kryetarit të Bashkisë së Vlorës në vitet 1932–1933. Ishte pikërisht kjo periudha, në 20-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë, kur Abedin Nepravishta ndërtoi Sheshin e Flamurit dhe lulishten buzë tij, duke u futur në histori si autori i këtyre dy simboleve të rëndësishme të qytetit te Vlorës.

Përveç tyre ai ndërtoi edhe Bulevardin Vlorë–Skelë, një monument urbanistik i Vlorës. Abedin Nepravishta zhvendosi nga Kanina në qytetin e Vlorës eshtrat e Ismail Qemalit, per ti dhënë një vendprehje dinjitoze themeluesit të shtetit shqiptar, vend në të cilin ai prehet edhe sot.

Në vitet 1933–1939 Abedin Nepravishta do te kryente funksionin e Kryetarit në Bashkinë e Tiranës. Ishte pikërisht kjo periudha në të cilën Abedin Nepravishta jep kontributin e tij më të madh për kombin Shqiptar. Rrjeti kryesor urbanistik i Tiranës, ai kompleks rrugësh dhe godinash që u ngritën në gjysmën e dytë të viteve ‘30, fytyra e përjetshme e zemrës së Shqipërisë, me objektet e saj kryesore, si sheshi ‘Skënderbej’, Banka e Shqipërisë, bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’, Rruga e Durrësit, Rruga e Kavajës, Rruga e Dibrës, Rruga e Elbasanit, vilat monumentale që gjenden buzë tyre, janë skalitur të gjitha në kohën që Abedin Nepravishta drejtoi kryeqytetin e Shqipërisë.

Pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste në prill të vitit 1939, Abedin Nepravishta u burgos dhe u internua në Itali, duke u kthyer kështu në antifashistin e parë shqiptar të dënuar penalisht. Por, si për ironi të fatit, ky intelektual i madh shqiptar, që ka lënë gjurmë në historinë e Shqipërisë, u bë edhe një ndër të burgosurit dhe të dënuarit e parë të diktaturës komuniste.

Në prill të vitit 1945, Abedin Nepravishta u dënua me 20 vite burg në burgun e Burrelit dhe me 10 vite internim në fshatrat e Myzeqesë, dënime këto që i vuajti në moshë të thyer (60–90 vjeç). Me gjithë kërkesat e të afërmve, vendimi për burgosjen dhe dënimin e tij nuk u bë publik kurrë. Ky vendim ka ngelur një mister. Ende edhe sot nuk është gjetur në arkiva asnjë vendim penal për Abedin Nepravishtën.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...