fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Deri kur – nga Petro Marko 

Deri kur

Deri kur i arratisur,
I pastrehë në mërgim,
Deri kur, o shpresëngrysur,
Do të endesh padrejtim?

Kthehu lumëmadh në atdhe,
Mbaje në gji atë flamur,
Që valon i fshehtë atje!
Bëhu burrë! Po deri kur…

– Petro Marko

_____________________

Petro Marko (Dhërmi, 25 nëntor 1913 – Tiranë, 27 dhjetor 1991) ishte shkrimtar dhe publicist shqiptar, i cilësuar si prej themeluesve të prozës moderne shqiptare.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Zbrazja e Shqipërisë nga emigracioni masiv i viteve të fundit, largimi i të rinjve dhe i familjeve, po sjell një dramë të madhe sociale....

Opinion

Një vit i ri shkollor! Suksese gjithë nxënësve dhe mësuesve! Suksese prindërve që shpresojnë tek e ardhmja e fëmijëve të tyre, që besojnë ende...