fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Duke pritur Gjergjin e Ri – Petro Marko

Duke pritur Gjergjin e Ri

Ai do të vijë,
Ti do ta çosh patjetër,
Ne do të dalim dhe do ta presim
Me tupan e me zurna,
Do ta marrim do ta hipim
Lart mbi supe,
Do t’i brohoritim
Deri sa të mos kemi zë.

Ai do të vijë,
Se ne e presim
Si Shpëtimtarin si Shëlbyesin,
Do të shkelë këmbëzbathur
Mbi Dheun tonë,
Do të ndezë qirinj
Te varret tona.

Ai do të vijë,
Ne e shohim ëndërr përnatë,
Është kripëgjatë
Dhe nuk i trembet bishës
Që s’na lë të dalim
Nga portat e qytetit.

Ai do të vijë,
Ta therë në fyt bishën,
Do t’i pastrojmë puset,
Do të gjuajmë peshk,
Dhe shpesë dhe kafshë
Do t’i njomim flitë përsëri.

Ai do të vijë,
Se ne e presim,
Se ne vdesim përditë e më shumë,
Se qyteti bie erë kufomë.

– Petro Marko

_________________________

Petro Marko (Dhërmi, 25 nëntor 1913 – Tiranë, 27 dhjetor 1991) ishte shkrimtar dhe publicist shqiptar, i cilësuar si një prej themeluesve të prozës moderne shqiptare.

1 Koment

1 Koment

  1. Fjodora

    25 Shkurt, 2022 at 9:38 pm

    Petro Marko ka nje varg krejt te vecante, qe se gjen ne asnje poet tjeter

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...