fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Ëndrro, Dashuno – nga Ndre Mjeda

Ëndrro, Dashuno

Ëndrro. Njeri, sot ma shum se kurr
Vepro. E len prova t’prekshme
Fol. E t’nihet zani deri n’skaje
Jeto. At jet tanen, jo tjervet
Ngihu. Me gjanat si t’mushin zemrën
Pi. Bukurin e deteve e oqeaneve
Mëso. E burimi dijes mos t’dij me shterru
Puno. Kopshtin e mendjes gjithmon
Lexo. Poemat e shpirtit tan
Kupto. Vuejtjen njerzore t’pakufi
Ndimo. At t’paudhin t’kthehet
Ndriqo. Fike terrin
Urreji. Vetëm padrejtsit
Duej. Duej e vetëm duej
Dashuno. Po mos jep arsye…

– Ndre Mjeda

_______________________

Ndre Mjeda (Shkodër, 20 nëntor 1866 – Shkodër, 1 gusht 1937) ishte gjuhëtar, poet, prift, përkthyes, shkrimtar, deputet i Parlamentit Shqiptar, atdhetar dhe veprimtar i shquar i Rilindjes Kombëtare.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...