fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Fyell’ i bariut – nga Andon Zako Çajupi

Fyell’ i bariut

Bariu, shokë, bariu,
Kur gjëmon e fryn veriu,
Është përjashta fatziu,
E rreh breshëri dhe shiu!
Barinë, shokë, barinë,
Mos e harroni fatzinë,
Se lë gruan e shtëpinë,
T’u kullosë bagëtinë.
Kullotni, moj bagëti,
Ti, ti, ti…

Kullotni, biro, kullotni,
Kur të vdes të më kujtoni,
Ndjesë pastë! — të më thoni.
Shikoni barin’ e gjorë:
Në diell a në dëborë,
Bariu me shkop në dorë,
Ruan deshtë me këmborë.
Vështronje barinë mirë,
Me të ngrën’ e me të pirë,
T’u marrë dhëntë pa gdhirë,
T’i kullosë me dëshirë,
Të rrijë bashkë me to,
To, to, to…

Hani, moj bagëti, hani,
Kur të vdes do të më qani,
Për mua zi do të mbani!

– Andon Zako Çajupi

________________________

Andon Zako Çajupi (Sheper, 27 mars 1866 – Heliopolis, 11 korrik 1930) ishte poet, dramaturg, jurist, atdhetar dhe veprimtar i shquar i Rilindjes Kombëtare.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...