fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Koka bën e koka vuan – nga Ali Asllani

Koka bën e koka vuan

Ç’ke moj zemër që rënkon!
Njëher’ varet trikollari,
Herën tjetër kryq i thyer…
Paska rar’ hallva prej qielli
E ja nis një dallaver,
Mbushen xhepat me flori,
E qinosen ujk e dele
Për të bër’ një stan të ri!

Shitet vendi për para,
Me para e për para,
Bëhet burri telendi,
Dy para një maskara,
Para hasmit lepe peqe,
Para zërit të atdheut
Hund e tyre shtatë sqepe!

Duke blerë e shitur erë,
Dikush bëhet milioner,
Kurse shoku pinte uthull,
Lum zotria pinte verë,
Milioneri yn’ i ri,
Para shokut të dikurshëm
Vari buz’ edhe turi!

E përhera me dy faqe,
Që të haj’e që të bluaj,
Në një kohë mbi dy frona,
Në një çast mbi dy kuaj,
Me dy faqe, me dy nofulla,
Në një xhep e dy flamurë,
E hedh këmbën me daulle
Edhe turk edhe kaur!

Na të urt’ e të mendafshtë
S’qemë të zot të bënim zë,
Ku fillon me thashetheme
hij’ e vetes të përzë;
Neve ndryshe, puna ndryshe,
Defi ndryshe, kënga ndryshe,
E ç’kërkon në gji të gjëmbit
Të këndoj’ një dallëndyshe?

Mirpo vendi paskish zemër,
Paskish sy e paskish vesh,
Shikon lark e dëgjon thellë,
Di të vesh, edhe të zhvesh
Tani eja e t’ja themi
Asaj kënge që ja thonë:
Koka bën e koka vuan,
Ç’ke moj zemër që rënkon?!

– Ali Asllani

_______________________

Ali Asllani (Vlorë, 28 nëntor 1884 – Tirane, 20 dhjetor 1966) ishte poet, politikan dhe atdhetar shqiptar.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...