fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Malli për heronjtë – nga Dritëro Agolli

Malli për heronjtë

S’ka heronj, heronjtë i përzumë,
Me lavdi përditë i nanuritëm,
Dhe me lajka dalngadalë i vumë,
Një nga një në prehje dhe në gjumë.

S’ka heronj, heronjtë u mërzitën,
Prisnin ëndrrat, ëndrrat u vonuan,
Duke pritur heshtën e dremitën,
Dhe ne nina-nana u kënduam.

Ç’digjeni nga malli për heronjtë!
Kushedi kur kthehen nga kjo anë.
Ç’i kërkoni! Pritja është e kotë,
S’ka heronj, tani ka pelivanë!

– Dritëro Agolli

_______________________

Dritëro Agolli (Devoll, 13 tetor 1931 – Tiranë, 3 shkurt 2017) ishte shkrimtar, poet dhe gazetar shqiptar.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...