fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Mëma – nga Asdreni

Mëma

Fjal’ e bukur, fjal’ e shenjtë,
Thell në zemër që tingllon,
S’ka në botë gjë më e shtrenjtë,
S’ka si mëme kur kujton.

Mëmë, mëmë, frym e lar’,
Rreze drite, yll qiellor,
Plot mëshirë e mall të zjarrtë.

Që nga gjinjtë e saj të dlirë ,
Vilet jeta pa shterim,
Që nga zemra e saj ka mbirë,
Dashuri dhe mallengjim.

Si nër gaz dhe nër vojtje,
Veç një mëmë të larton,
Sa ka frym e sa ka rrojtje,
Mendjes kurrë s’të harron.

Ç’do rreziku rri të ruan,
Bën detyrë si luftar,
Si dëshmori heq e vuan,
Për të zëmrës saj thesar.

Kush s’di vlerën e një nëne,
Është pa ndenj’ e shpirt mizor,
Bir skëterrë e frym nëne,
Është i vet tradhëtor!

– Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni)

______________________

Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni) (Drenovë, 11 Prill 1872 – Bukuresht, 11 Dhjetor 1947 ) ishte poet, shkrimtar, publicist, atdhetar dhe veprimtar i shquar i Rilindjes Kombëtare. Është autori i Himnit Kombëtar të Shqipërisë (Himni i Flamurit).

2 Komente

2 Comments

  1. Fjodora

    22 Janar, 2022 at 1:53 pm

    Sa e bukur kjo poezi

  2. Petro

    7 Shkurt, 2022 at 8:40 pm

    Eh more Asdren, sa bukur i ke kenduar nenes, te lumte pena

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...