fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Mungesa e lirisë – nga Petro Marko

Mungesa e lirisë

Ti ishe
Një mëngjes i freskët,
Që lëshonte
Tinguj të kthjellët.

Dhe ishe një kopsht i derdhur,
Zot sa i derdhur,
Me erë me ngjyrë
Mbytje çdo gjë përreth.

Nga duart, nga yjet,
Si nga një libër i hapur,
Mund të parathoshe çdo gjë,
Si fatthënë e rysur që ishe.

Po jepeshe lehtë,
Si një kafshë,
E lodhur nga ndjekjet,
Se në flokë,
Në ballë,
Në sy,
Kudo,
Të vihej re
Mungesa e lirisë.

– Petro Marko

_________________________

Petro Marko (Dhërmi, 25 nëntor 1913 – Tiranë, 27 dhjetor 1991) ishte shkrimtar dhe publicist shqiptar, i cilësuar si prej themeluesve të prozës moderne shqiptare.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...