fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Turizem

The Guardian: Shqipëria destinacion turistik kryesor për vitin 2022

Sipas prestigjozes britanike The Guardian, Shqipëria do të shndërrohet në një destinacion turistik kryesor për britanikët në 2022. The Guardian citon:

“Shqipëria ka qenë në radarin e udhëtarëve të guximshëm për disa kohë, por këtë vit operatorët turistikë parashikojnë se vendi i Ballkanit juglindor do të bëhet një destinacion kryesor pushimesh për udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar, pas një rritjeje të rezervimeve këtë janar.

Interesi në vend është rritur gradualisht gjatë dekadës së fundit, pasi ai është hapur ngadalë, pas një diktature 44-vjeçare që përfundoi në vitin 1990. Operatorët turistikë kanë parë një rritje të dukshme të rezervimeve për vitin 2022, ndërsa Shqipëria po bëhet gjithnjë e më tërheqëse për njerëzit që kërkojnë plazhe të bukura, peizazhe mbresëlënëse, si dhe kulturë dhe histori interesante, me një çmim më të ulët se destinacionet fqinje.

“Shqipëria është një nga ato destinacione të vogla dhe të larmishme që mund të ofrojë pak nga gjithçka e për këdo, ngjashëm me Malin e Zi apo Slloveninë,” tha Tine Murn, bashkëthemelues i New Deal Europe, një agjenci marketingu për turizmin ballkanik.

Ai shtoi gjithashtu se Shqipëria ishte një “perlë e pazbuluar mesdhetare” dhe “ende ka një ndjenjë ekzotike, edhe pse gjeografikisht është shumë afër”.

Agjencia Kombëtare e Turizmit të Shqipërisë e sheh Mbretërinë e Bashkuar si “një treg në zhvillim” dhe ka promovuar në mënyrë aktive turizmin vitet e fundit. Vendi po bëhet gjithashtu shumë më i lehtë për tu vizituar pasi standardi i akomodimit të tij është përmirësuar dhe shpenzimet për infrastrukturën janë rritur.

Diaspora e madhe shqiptare e Mbretërisë së Bashkuar dhe kampionët e famshëm, si futbollisti i Southampton Armando Broja dhe yjet e popit Dua Lipa dhe Rita Ora, kanë ndihmuar më tej në ngritjen e profilit dhe promovimin e vendit.

Pikat historike të Shqipërisë
Gërmoni në të kaluarën e pasur të Shqipërisë duke vizituar qytete dhe fortesa si Kruja, kryeqyteti i parë i vendit, apo Gjirokastra dhe Berati. Ka gjithashtu rrënoja antike në Apolloni dhe Butrint. Për një pasqyrë të historisë më të re të vendit, nën diktatorin komunist Enver Hoxha, eksploroni një nga shumë bunkerët e ndërtuar nga regjimi paranojak për të mbrojtur qytetarët, të vendosur në të gjithë peizazhin.

Peizazhe që të lënë pa frymë
Alpet Shqiptare janë një varg malor spektakolar, me shtigje të shkëlqyera ecjeje, që do t’ju çojnë rreth disa prej lumenjve më të pastër të Evropës, fshatrave të largëta dhe pamjeve mahnitëse. Shqipëria ka gjithashtu disa liqene të mëdhenj për të ekploruar, si Ohri, Prespa dhe liqeni i Shkodrës.

Një kryeqytet i gjallë
Ka shumë për të parë dhe për të bërë në Tiranë, e cila është e sigurt, e shëtitshme dhe e zhurmshme, ende pa u pushtuar nga turistët. Ka një skenë të lulëzuar baresh dhe restorantesh, veçanërisht në zonën e Bllokut, si dhe shumë muze për t’u vizituar. Tirana është Kryeqyteti Evropian i Rinisë për vitin 2022 dhe do të presë një program aktivitetesh arti dhe kulinarie, si dhe koncerte nga Dua Lipa dhe Rita Ora.

Vija e bukur bregdetare
Ashtu si vendet e tjera të Adriatikut, Shqipëria ka një shtrirje të gjatë dhe të bukur bregdetare, me det të kaltër dhe plazhe të bukura, dhe me më pak vizitorë, prandaj ka më shumë gjasa të ketë hapësirë ​​të bollshme edhe për peshqirin tuaj.

Kulturë tërheqëse
Shqipëria ka një kulturë të veçantë, pasi ka qenë e izoluar nga vendet e tjera evropiane për kaq shumë kohë, pjesërisht për shkak të vargmalit të saj malor, i cili mbante larg ndikimin e jashtëm. Kuzhina shqiptare është një përzierje befasuese e shijeve mesdhetare dhe lindore, e bazuar në produkte me cilësi të lartë që e kanë origjinën nga pazaret lokale.”

2 Komente

1 Koment

  1. Fjodora

    30 Janar, 2022 at 3:20 pm

    Shqiperia eshte shume e bukur, por ka nevoje per infrastrukture dhe per cilesi sherbimesh

  2. Petro

    7 Shkurt, 2022 at 8:34 pm

    Anglezet mire se te vine, por i duhen bere ca regullime shtepise sone se do na perqeshin!

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja

Më të lexuarat

Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme