fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Trim i Shqipërisë – nga Andon Zako Çajupi

Trim i Shqipërisë

Kush ka qenë trim një herë?
Aleksandr’ i Math i vjerë,
Pirrua me shokë të tjerë,
në Shqipëri kanë lerë,
Po nga të gjithë m’i zoti, –
Skënderbeu Kastrioti.
0 mbret i dashur, ku je?
Ku je, more Skënderbe?
Si duron ti nënë dhe?
Nukë të vjen keq për ne?
Që ditnë, që ‘na le,
vendi yn’ u bë raje’…
Të lutemi dit’ e natë,
n’atë jetë ku ke vatë,
dërgona shpresë e uratë,
të mos rrojëmë si gratë…
Të ngrihemi të lëftojmë,
Turqit ti dëbojmë,
Shqipërinë ta shpëtojmë,
Dhe lir’ e me nder të rrojmë.

– Andon Zako Çajupi

_____________________

Andon Zako Çajupi (Sheper, 27 mars 1866 – Heliopolis, 11 korrik 1930) ishte poet, dramaturg, jurist, atdhetar dhe veprimtar i shquar i Rilindjes Kombëtare.

Kliko për të komentuar

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Uji Tepelene Euro2024

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme