fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Aktualitet

Bashkia Libohovë, 6 vjet për 3 kilometra rrugë

Rruga “kthesa e Libohovës – kthesa e Suhës” është një segment rruge fushore me gjatësi rreth 3 km, pa vepra arti në të, si ura, dhe me trase të hapur ekzistuese. Kjo rrugë lidh me Libohovën dhe me rrugën nacionale Gjirokastër-Kakavije në sërë fshatrash, si Labova e Kryqit, Suhë, Stegopul, Selckë, dhe gjithë fshatrat e krahinave të Zagorisë dhe Pogonit.

Në maj të vitit 2017, në kulm të fushatës zgjedhore për zgjedhjet e përgjithshme të atij viti, u njoftua nga Bashkia Libohove dhe nga Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, njëkohësisht edhe kandidate për deputete në zonën e Libohovës, se ky segment rrugor prej 3 kilometrash do të shtrohej e asfaltohej.

Në datë 29 maj 2017 u mbajt tenderi për rikonstruksionin e rrugës, me fond limit prej mëse 700 milion lekë të vjetra. 13 kompani u paraqitën në këtë tender me ofertat e tyre, por çuditërisht 12 prej tyre u skualifikuan nga Autoriteti Prokurues Bashkia Libohovë, dhe e vetmja e ngelur në garë, kompania MANE/S shpk u shpall fituese me ofertën e saj prej mëse 580 milion lekë të vjetra.

Pak ditë më vonë, ministrja dhe kandidatja për deputete Mirela Kumbaro, sëbashku me kryetaren e Bashkisë Libohovë Luiza Mandi inaguruan nisjen e punimeve me foto dhe deklarata të publikuara në rrjetet sociale.

Por, për çudinë e të gjithëve, nga 3 km rrugë që është gjatësia e këtij segmenti, u shtruan vetëm gjysma e tyre. 580 milion lekë të vjetra nuk mjaftuan të shtrohej një copë rrugë prej 3 km. Rikonstruksioni i gjysmës së mbetur të kësaj rruge ngeli një pikëpyetje.

Banorëve të këtyre fshatrave, pasi kalonin 5 minuta rrugë të asfaltuar, u duhej të vazhdonin në të njëjtin rrjet rrugor të amortizuar dhe të pa mirëmbajtur prej vitesh. Banorët rezident ankoheshin përditë për gjendjen e keqe të rrugës, ndërsa ata të larguar mendoheshin disa herë para se të merrnin rrugën për tu kthyer në vendlindje, pranë familjarëve të tyre.

Kaluan plot 6 vite dhe pak ditë më parë, në gjysmën e mbetur të këtij segmenti, një copë rruge prej 1.5 kilometrash, u shfaqën makinat e kamionat, të cilat po merren me sistemime. Në mesin e një tjetre fushate elektorale, këtë herë 6 vite më vonë, në fushatë zgjedhore për zgjedhjet lokale, deklaratën pompoze për shtrimin e pjesës së mbetur të rrugës e bën kandidati për kryetar bashkie i Partisë Socialiste, Leonard Hide.

Nuk dihet nëse këtë herë segmenti rrugor “kthesa e Libohovës – kthesa e Suhës” prej 3 km do të shtrohet i plotë, apo pjesa e ngelur prej 1.5 km do të ndahet përsëri në lote; loti 2, loti 3, loti 4 e kështu me rradhë. Për qytetarët nuk ka asnjë informacion, pasi Bashkia Libohovë nuk ka bërë publik as tenderin e zhvilluar, as vlerën që ka kushtuar kjo pjesë e ngelur e rrugës, as kompaninë që e ka fituar tenderin e që po zhvillon punimet, as kohën sa do të zgjasin punimet dhe as gjatësinë e rrugës që do të rikonstruktohet. Gjithçka është e fshehtë.

Sidoqoftë, u deshën plot 6 vite dhe 2 fushata të ndyshme zgjedhore që të shtroheshin 3 km rrugë fushore. Me këtë hap, qytetarët e bashkisë Libohovë do të duhet që të presin të pakten 100 vite që të shohin rrugën e tyre të shtruar.

1 Koment

1 Koment

  1. Mondi

    17 Prill, 2023 at 1:17 pm

    Mire e kane, prisni edhe 100 vite se cu be

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...