fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Folklor

Kunadhja Leshverdhë, një nga perlat e folklorit shqiptar, kënduar nga Laver Bariu dhe Sazet e Përmetit

Sazet e Përmetit kanë lënë gjurmë të pashlyer në fondin e artë të folklorit shqiptar. Janë të panumërta këngët dhe pjesët muzikore që ky grup artistik ka krijuar përgjatë viteve. Janë të gdhendur në memorjen tonë kolektive emrat e artistëve që kanë performuar në këtë ansambel të jashtëzakonshëm.

Laver Bariu është një prej përfaqësuesve ekselent të Sazeve të Përmetit. Ai ka qenë pjesë e këtij ansambli gjatë gjithë jetës së tij artistike, si klarinetist, si këngëtar dhe si drejtues artistik, për mëse 40 vjet.

I dekoruar me titullin Artist i Popullit, Laver Bariu ka lënë pas një trashëgimi të vyer në folklorin shqiptar, me këngë dhe kaba të ndryshme. Një prej këngëve më të dashura prej tij dhe më të pëlqyera prej publikut është “Kunadhja leshverdhë”, e kënduar nga Laver Bariu, sëbashku me Sulejman Lamen, dhe shoqëruar nga instrumentistët e Sazeve të Përmetit.

1 Koment

1 Koment

  1. Pingback: Vitori tu bëftë nëna, kënga kult e folklorit shqiptar, kënduar nga Sazet e Përmetit | Libohova Post

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...