fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Folklor

Vitori tu bëftë nëna, kënga kult e folklorit shqiptar, kënduar nga Sazet e Përmetit

‘Vitori t’u bëftë nëna’ është një prej këngëve më përfaqësuese të folklorit shqiptar dhe traditës së këngës popullore të jugut të Shqipërisë. Kjo këngë është kënduar ndër breza në krahina të ndryshme, në një zonë që shtrihet që nga Leskoviku e deri në Lunxhëri, ndoshta edhe më gjerë. Debati midis këtyre krahinave se cilët kanë qenë të parët që e kanë krijuar këtë kryevepër vazhdon ende, por e sigurt është se kënga ‘Vitori t’u bëftë nëna’ është ngjitur në kurorën e fondit të artë të muzikës popullore shqiptare.

Ky version i këngës ‘Vitori t’u bëftë nëna’ është kënduar në vitet 1980 nga artistët e Sazeve të Përmetit, me këngetarë Evgjeni Themollari (Çulli) dhe Robert Tralo, shoqëruar nga instrumentistët virtuozë të këtij grupi.

Teksti:

Vitori,
Vitori t’u bëftë nëna dhe moj
aman Vi’ moj Vitori
e Vitori t’u bëftë nëna dhe moj
e haj’ të da
haj’ të dalim nga bolëna dhe moj
aman ha’ moj haj’ të da
e haj’ të dalim nga bolëna dhe moj

Një shami,
një shami me mollë t’ëmbla dhe moj
aman një moj një shami
e një shami me mollë t’ëmbla dhe moj
e ti hash me
ti hash me kë ti do zëmra dhe moj
aman ti moj ti hash me
e ti hash me kë ti do zëmra dhe moj

Vitori,
Vitori t’u bëftë nëna dhe moj
aman pri’ moj primi le
e primi leshrat alla frënga dhe moj
e Vitori,
Vitori t’u bëftë nëna dhe moj
aman vi’ moj vishi rro
e vishi rroba alla frënga dhe moj

1 Koment

1 Koment

  1. Pingback: Kunadhja Leshverdhë, një nga perlat e folklorit shqiptar, kënduar nga Laver Bariu dhe Sazet e Përmetit | Libohova Post

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Vitin që vjen, në të vetmen shkollë 9-vjeçare të Libohovës, shkolla “Avni Rustemi”, në klasë të parë pritet të regjistrohen më pak se 5...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Ndërsa shumë pak ditë na ndajnë nga data 14 maj, ditë në të cilën do të mbahen zgjedhjet për kryetarin e ri të Bashkisë...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...