fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Mëngjes – nga Lasgush Poradeci

Mëngjes

Si shpirt` i zi në kraharuar,
U mbyll liqeri nënë male.
Ndaj fund` i ti e pasqyruar,
Po shuhet nata me ngadale.

E shoh ku vdes e ku po vuan,
E syt` e saj duke pulitur;
E syt` e saj q`u mavijuan,
Jan` yjt` e qjellit të venitur.

Tashi dh` agimi llambaritës
Po svagullon në fund liqeri,
Po tretet tinëz yll` i dritës
Posi një sumbull prej sheqeri.

Pra, ja! pra, ja ! se dita ndezi,
Se fund` i ujit vetëtiti,
Se posi lajmëtar – mëngjesi,
Del zogu i bardh` i një nositi…

– Lasgush Poradeci

______________________

Lasgush Poradeci (Llazar Sotir Gusho) – (Pogradec, 27 dhjetor 1899 – Tiranë, 12 nëntor 1987) ishte poet, përkthyes dhe shkrimtar, pionier i Romanticizmit dhe Realizmit letrar shqiptar.

3 Komente

3 Comments

 1. Fjodora

  11 Janar, 2022 at 4:13 pm

  I paperseritshem!!

 2. Petro

  11 Janar, 2022 at 4:44 pm

  I madh Lasgushi

 3. Ana

  3 Mars, 2022 at 8:16 pm

  Ju lutem nese dikush mund te me ndihmoj me analizën e kësaj poezie sepse s’kam dhe eshum kohë me duhet per neser

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...