fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Poezi

Shqipëri, o jetëgjatë – Naim Frashëri

Shqipëri, o jetëgjatë

Shqipëri, o jetëgjatë,
Ty të kemi mëmë e atë,
Dhe për ty do të luftojmë,
Gjersa të të trashëgojmë.

Për ty të gjithë, ditë dhe natë,
Mendohemi gjerë e gjatë,
Ti kurrë s’prishesh, s’shkretohesh,
As drobitesh, as rrëgjohesh,

Më ke gjithë bukuritë,
E të tëra mirësitë.
Ke fusha me lule shumë,
Lumenj të mëdhenj pa gjumë,

Male të lart’ e të veshur,
Buzën e detit të qeshur,
Më je dritëz në dritë,
me të gjitha mirësitë.

Shqipëri, të qofsha falë,
të kam mëmë e më ke djalë.

– Naim Frashëri

______________________

Naim Frashëri (Frashër, 25 maj 1846 – Stamboll, 20 tetor 1900) ishte shkrimtar, poet, historian, gazetar, përkthyes, atdhetar dhe një prej përfaqësuesve më të shquar të Rilindjes Kombëtare, i pagëzuar si “apostull i shqiptarizmës” dhe “bilbil i gjuhës shqipe”.

2 Komente

2 Comments

  1. Fjodora

    10 Shkurt, 2022 at 5:24 pm

    Sikur te kishte akoma njerez qe ta donin vendin keshtu!

  2. Petro

    18 Shkurt, 2022 at 6:23 pm

    I madhi Naim

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Keshilla per blerjet tuaja
Keshilla per blerjet tuaja

Shkrime të ngjashme

Aktualitet

Rrjeti i ri i ujësjellësit është një investim i shumëpritur prej banorëve të Libohovës. Rrjeti i vjetër 50 vjeçar ishte i degraduar dhe problematikat...

Aktualitet

Gara zgjedhore e 14 majit rezultoi të ishte një betejë e pabarabartë, në të cilën pushteti politik u përpoq me një sërë mënyrash që...

Aktualitet

Nevojat e qytetarëve për shërbime janë të shumta dhe të përditshme. Bashkia është institucioni që duhet të jetë afër qytetarëve dhe tu shërbejë atyre...

Aktualitet

Nga raporti “Qeverisja Vendore në Shqipëri”, hartuar nga Instituti i Bashkive të Shqipërisë, rezulton se Bashkia Libohovë në vitin 2022 e ka rritur totalin...

Personazh

Në një garë vrapimi të distancave të gjata, të zhvilluar në Spanjë në dhjetor 2012, keniani Abel Mutai ishte vetëm disa metra larg vijës...