fbpx
Lidhu me ne

Çkemi! Çfarë po kërkoni?

Opinion

23 dhjetor 2013, dita e fundit në shërbim të arsimit. Një rrugëtim që nisi që në vitin 1997 si mësues zëvendësues për një vit...

Aktualitet

A mund të festojmë një Ditë të Rinisë pa të rinj? Kurrsesi! Nëse nuk i kemi ata, përfytyrimi i jetës në vitet që vijnë...

Histori

Fjala e mbajtur nga At Gjergj Fishta në varrimin e Avni Rustemit, në 1 Maj 1924, në Vlorë, mes mijëra e mijëra njerëzve që...

Më të lexuarat

Keshilla per blerjet tuaja

Letërsi

Poezi

Varfëria  Ju, të pasur, kur rrini Rreth zjarrit me gëzime, Qeshni, hani e pini, Xbaviti me dëfrime, Kërceni e këndoni Dhe çeli e gëzoni,...

Poezi

Ngrehu Thon’ për ty që ke mbarumun, E gjallsi ti ma nuk ke; Thon’ për ty që je poshtnumun, O atdhe! Jan kah thon’...

Poezi

Zonja Lu Një ditë dola për shëtitje, afër udhës në varreza Pashë një zonjë me shumë habitje, Veshur krejt me rrob’ të bardhë, duke...

Poezi

Dy buzë Dy buzë të kuqe, dy dëshira të flakta, që afshin ma thithën, gëzimin ma fikën, si fantazma hikën ndër do bota të...

Poezi

Jepni për nënën Ç’thot’ ajo e ve e gjorë, Mbretëreshë pa kurorë, Faqe-çjerrur, lesh-lëshuar, Shpirt e zëmër përvëluar; Gjysm’ e vdekur: “O Shqiptarë, Nënës...

Poezi

Dimër Shpirti im që sot u mbyll Dhe gëzimin m’a përzuri. Nëpër mal e nëpër pyll Zu dëbora prej qëkuri. Bjenë flokët një-nga-një Mi...

Poezi

Mëma Fjal’ e bukur, fjal’ e shenjtë, Thell në zemër që tingllon, S’ka në botë gjë më e shtrenjtë, S’ka si mëme kur kujton....

Keshilla per blerjet tuaja